• CFA 2
  • Grupo 1
  • 2017/2018
Grupo 1
Sat 20 Jan
Limonest
1-2
Aurillac Arpajon
Chambéry
18:00
Clermont II
Bourg Bresse
1-4
Saint-Étienne II
Thiers
2-2
Bourgoin-Jallieu
Vaulx
4-1
Volvic
Chamalières
0-1
Ain Sud
Dom 21 Jan
Ytrac
14:30
Montluçon
Equipe / Pontos
1 Saint-Étienne II SAE 32
2 Bourgoin-Jallieu BOU 31
3 Aurillac Arpajon AUR 24
4 Clermont II CLE 23
5 Thiers THI 21
6 Chamalières CHA 20
7 Vaulx VAU 17
 
8 Bourg en Bresse II BEB 17
9 Ain Sud AIN 17
10 Chambéry CHA 13
11 Limonest LIM 12
12 Volvic VOL 12
13 Ytrac YTR 11
14 Montluçon MON 6
Grupo 2
Sat 16 Dec
Dijon II
1-0
FC Gueugnon
Clémenceau
1-5
Selongey
Besancon RC
2-0
Auxerre II
Sochaux II
3-1
Saint Vit
Dom 17 Dec
Saint-Apollinaire
0-0
Jura Dolois
Avallon CO
0-0
Besancon FC
Wed 21 Mar
Pontarlier
19:00
Louhans Cuiseaux
Equipe / Pontos
1 Dijon II DIJ 30
2 Sochaux II SOC 30
3 Pontarlier PON 23
4 CS Louhans Cuiseaux CSL 21
5 Besancon RC BRC 20
6 Auxerre II AUX 20
7 Besancon FC BFC 20
8 Jura Dolois JUR 15
 
9 Saint Vit SVU 14
10 FC Gueugnon FCG 12
11 Avallon CO AVA 12
12 Selongey SEL 9
13 Saint-Apollinaire APO 9
14 Quetigny QUE 6
15 Clémenceau Besançon CLE 2
Grupo 3
Sat 24 Fev
Guichen
18:00
Pontivy
Dinan-Léhon
18:00
Vilaine Atlantique
Brest II
18:00
Guingamp II
Concarneau II
18:30
Ergué-Gaberic
Vannes
18:30
Saint-Colomban
Plabennec
18:30
Montagnarde
Dom 25 Fev
Tour d'Auvergne
15:00
Lannion
Equipe / Pontos
1 Vannes VAN 33
2 Brest II BRE 29
3 Plabennec PLA 27
4 Pontivy PON 19
5 Vilaine Atlantique VIL 17
6 Guingamp II GUI 17
7 Montagnarde MON 17
 
8 Dinan-Léhon DIN 16
9 Saint-Colomban Locminé LOC 15
10 Guichen GUI 14
11 Concarneau II CON 13
12 Lannion LAN 12
13 La Tour d'Auvergne LAT 11
14 Ergué-Gaberic ERG 4
Grupo 5
Sat 23 Set
Troyes II
2-3
Metz II
Sat 09 Dec
Sarreguemines
2-2
Amnéville
Biesheim
1-2
FCSR Haguenau
Lunéville
4-1
Pagny Sur Moselle
Sat 20 Jan
Épernay Champagne
18:00
FC Mulhouse
Sat 24 Fev
Erstein
16:00
Sarre-Union
Nancy II
18:00
Strasbourg II
Dom 25 Fev
Trémery
15:00
Prix lès Méziè.
Equipe / Pontos
1 Sarre-Union SAR 24
2 Nancy II NAN 21
3 Troyes II TRO 20
4 Lunéville LUN 20
5 Strasbourg II STR 19
6 FCSR Haguenau FCS 18
7 Amnéville AMN 18
8 FC Mulhouse FCM 18
 
9 Metz II MET 17
10 Sarreguemines SAR 16
11 Biesheim BIE 15
12 Trémery TRE 15
13 RC Épernay Champagne RCE 14
14 Prix lès Mézières MEZ 13
15 Pagny Sur Moselle PAG 11
16 Erstein ERS 8
Grupo 6
Sat 20 Jan
Tourcoing
1-0
Chambly II
US Maubeuge
4-1
Boulogne II
Dunkerque II
0-0
Grande-Synthe
Feignies
18:00
Senlis
Ailly Sur Somme
19:00
ES Wasquehal
Dom 21 Jan
Saint-Amand
1-1
Roye-Noyon
Amiens SC II
15:00
Olympique Quentin
Equipe / Pontos
1 Grande-Synthe GRA 27
2 Tourcoing TOU 25
3 Olympique St Quentin OLY 19
4 Saint-Amand SAI 18
5 Feignies FEI 17
6 Dunkerque II DUN 16
7 Chambly II CHT 15
 
8 Senlis SEN 14
9 Roye-Noyon ROY 13
10 US Maubeuge USM 12
11 Boulogne II BOU 10
12 Amiens SC II AMI 10
13 Ailly Sur Somme AIL 9
14 ES Wasquehal ESW 6
Grupo 7
Sat 20 Jan
Caen II
0-1
Saint-Lô Manche
Oissel
14:30
Dieppe
Bayeux
18:00
Pacy Ménilles
Evreux 27
2-0
Quevilly II
Mondeville
18:00
Gonfreville
Alençon
18:00
Dives
Rouen II
18:00
Avranches II
Equipe / Pontos
1 Saint-Lô Manche SAI 27
2 Oissel OIS 26
3 Mondeville MON 23
4 Gonfreville GON 22
5 Evreux 27 EVR 20
6 Quevilly II QUE 20
7 Dieppe DIE 18
 
8 Alençon ALE 17
9 Rouen II ROU 15
10 Avranches II AVR 14
11 Bayeux BAY 14
12 Caen II CAE 13
13 Pacy Ménilles PAM 11
14 Dives DIV 7
Grupo 8
Sat 20 Jan
Niort II
5-0
Mérignac-Arlac
Genêts d'Anglet
3-1
Libourne Saint Se.
Angouleme
4-4
Girondins Burdeos
Poitiers
4-1
Cozes
Lège-Cap-Ferret
19:00
Bayonne
Bressuire
19:00
Chauray
Dom 21 Jan
Pau II
1-3
Feytiat
Equipe / Pontos
1 Bayonne BAY 29
2 Girondins de Burdeos II GDB 29
3 Angouleme ANG 25
4 Niort II NIO 24
5 Pau II FCP 23
6 Les Genêts d'Anglet LES 21
7 Bressuire BRE 21
 
8 Mérignac-Arlac MAR 17
9 Poitiers POI 16
10 Lège-Cap-Ferret LEG 15
11 Chauray CHA 13
12 FC Libourne Saint Seurin FCL 11
13 Feytiat FEY 9
14 Cozes COZ 4
Grupo 9
Sat 20 Jan
Fabrègues
0-2
Toulouse II
Blagnac
4-0
Castanet
Rodéo Toulouse
18:00
Nîmes II
Montpellier II
1-1
Balma
Agde
2-1
Narbonne
Olympique Alès
0-0
Luzenac
Sat 10 Fev
Canet
18:00
Avenir Foot Lozè.
Equipe / Pontos
1 Toulouse II TOU 27
2 Nîmes II NIM 24
3 Canet CAN 23
4 Montpellier II MON 22
5 Avenir Foot Lozère AVE 22
6 Fabrègues FAB 20
7 Balma BAL 19
 
8 Blagnac BLA 17
9 Agde AGD 16
10 Olympique Alès OLY 16
11 Castanet CAS 14
12 Rodéo FC Toulouse ROD 13
13 Narbonne NAR 11
14 Luzenac LUZ 10
Grupo 10
Sat 20 Jan
La Roche VF
15:00
Voltigeurs
Challans
0-1
Change
Angers II
0-1
Le Poiré-sur-Vie
Sablé
2-0
Mulsanne-Teloché
Les Herbiers II
18:30
USSA Vertou
Laval II
3-1
RC La Flèche
Dom 21 Jan
Nantes II
15:00
La Suze
Equipe / Pontos
1 Sablé SAB 35
2 Nantes II NAN 27
3 Angers II ANG 23
4 USSA Vertou USS 22
5 Laval II LAV 19
6 La Roche VF LRO 18
7 Challans CHA 18
 
8 Le Poiré-sur-Vie LPS 18
9 Change CHA 18
10 Mulsanne-Teloché MUL 17
11 Voltigeurs VOL 16
12 Les Herbiers II LES 15
13 RC La Flèche RCL 12
14 La Suze LAS 3
Grupo 11
Sat 20 Jan
Marseille Endoume
2-0
Bastia II
EF Bastia
0-1
Île-Rousse
Ajaccio II
1-2
Cannes
Aubagne
0-0
Saint-Rémoise
Le Pontet
0-0
Gémenos
Dom 21 Jan
Bastia-Borgo II
1-3
Villefranche SJB
Cannet Rocheville
2-0
Lucciana
Equipe / Pontos
1 Marseille Endoume MAR 30
2 Cannes CAN 28
3 Bastia II BAS 26
4 Aubagne AUB 23
5 Saint-Rémoise SRE 22
6 Lucciana LUC 22
7 Ajaccio II AJA 20
 
8 Villefranche SJB VIL 18
9 Le Pontet LEP 17
10 Gémenos GEM 16
11 Cannet Rocheville SCR 16
12 Bastia-Borgo II BBO 10
13 Île-Rousse Monticello ILE 10
14 EF Bastia EFB 8

Follow BeSoccer on Facebook